טיפול ארומתרפי באסטמה

מחלת האסטמה, הנקראת גם "קצרת", "גנחת הסמפונות" או "ברונכיטיס ספסטית" הינה מצב של רגישות יתר של הסמפונות לגירויים שונים. רגישות היתר של הסמפונות מתבטאת בשלושה תהליכים:

א.      כיווץ השריר בדופן הסמפונות. כיווץ השריר גורם להקטנת קוטר הסמפונות, היינו פחות נפח אוויר.

ב.      הפרשת ריר מוגברת לתוך חלל הסמפונות, דבר המקשה על הנשימה.

ג.       בצקת של דופן הסמפונות המתמלאת בנוזלים ונעשית עבה יותר, תהליך הגורם לקושי בהכנסת אוויר אך בעיקר בהוצאת אוויר.

הגורמים להתקף אסטמה הינם:

א.      כ- 35% ממקרי האסטמה נגרמים בגלל אלרגיה לחומרים שונים הנקראים אלרגנים. שאיפת האלרגנים גורמת למערכת החיסון להפריש חומר הנקרא היסטמין. זהו החומר הגורם לתגובת רגישות היתר. אלרגנים נפוצים הינם קרדית האבק, אבקות צמחים, פטריות עובש וכיוצ"ב.

ב.      מתח נפשי, חרדה- גורמים לגוף להפריש חומרים שבד"כ מופרשים כשיש אלרגן הגורם להתקף.חומרים אלה גורמים לחולשה, עייפות ושחיקת המערכת החיסונית של הגוף. קיים קשר ישיר הדוק בין מצבו הנפשי של החולה לבין תדירות הופעת התקפי אסטמה.

ג.       מאמץ גופני-בעיקר בגלל חשיפה לאוויר קר ויבש תוך כדי המאמץ.

ד.      זיהומים בדרכי הנשימה-בעקבות פלישת וירוס או חיידק לסמפונות. זהו מנגנון חשוב בעיקר באסטמה של ילדים.

ה.     תרופות כגון אספירין, נורופן ועוד.

ו.        אבק תעשייתי וזיהום אוויר.

מחלת האסטמה מופיעה בהתקפים אשר תדירותם וחומרתם משתנה מחולה לחולה. התופעה הקלינית העיקרית במהלך התקף היא קוצר נשימה, תחושה של מחסור באוויר וקושי בנשימה. הקושי העיקרי הוא בהוצאת אוויר, דבר הגורם להתנפחות הריאות בגלל כליאת אוויר בתוכן. כן ניתן לשמוע אצל חולים רבים מעין "צפצוף" המלווה את הנשימה ושיעול.

כל אחד שחווה התקף אסטמה, מכיר את הסימפטומים של קוצר הנשימה, הצפצופים, שיעול ותחושת החנק. כמו כן גם את תחושת הפחד והפאניקה שמעורבים בהתקף.
חומרת האסטמה נעה בין צפצופי נשימה קלים וקוצר נשימה, כאשר במקרים רבים המצב דורש התערבות מהירה עד לכשל נשימתי שיכול להיגמר במוות.
למרות שהגורמים להופעת ההתקף והמחלה שונים אצל אדם זה או אחר, התוצאה היא אחת: זיהום של דרכי הנשימה מוביל להיצרות של שרירי הנשימה, ייצור מוקוס ונפיחות בפתחי האוויר.
אסטמה, כמו אלרגיות, היא חוסר איזון במערכת החיסון. חלק במערכת החיסון הוא בפעילות יתר, בעוד חלק אחר במערכת החיסון הוא לוקה בחסר. דבר המוביל לרגישות יתר, זיהום והיצרות סמפונות.
למרות שהמחלה יכולה לפרוץ בכל גיל, מחצית מהאנשים שסובלים ממנה הם ילדים מתחת לגיל 10, ביחס כפול לבנים. המחלה צוברת תאוצה מיום ליום ובמקביל אין לרפואה הקונבנציונאלית דרכים יעילות להתמודד איתה מלבד תרופות, שרק מקלות על הסימפטומים ולא מטפלות המחלה עצמה.

אלרגיה היא רגישות שיש לאדם לחלבון מסוים הגורם לו להתרגשות מערכתית והמערכת מגיבה מיד בהתגוננות. בד"כ רוב הרגישויות הללו משחררות תאים לפעולה תאי מאסט המשחררים ריר כדי לתפוס את האלרגנים. קיים קשר בין מערכת העיכול למערכת הנשימה. המסתם האיליו-ציקלי האחראי על המעבר בין המעי הדק לגס לפעמים המסתם לא עובד כראוי ומתחיל להפריש חלבונים החוצה. החלבונים מזוהים כאויבים ומופרש ריר ע"י תאי המאסט באזור. בגלל הקרבה בין המערכות גם מערכת הנשימה מפרישה ריר. אלרגיה בראיה הוליסטית היא התנגדות של הגוף להתמודד עם משהו שהוא חווה אותו כאויב

הטיפול הקונבנציונאלי ניתן על ידי משאפים עם תרופות כגון ונטולין, חומר המרחיב את שרירי הנשימה על ידי הרפיית שרירי הסמפונות וכן תרופות שתפקידן להפחית את תופעות הדלקת בדרכי הנשימה, להקטין בצקת והפרשות.

כאשר נרצה לרתום את הארומתרפיה לטיפול ועזרה לחולי אסטמה נתבונן ראשית על מחלת האסטמה בראי הרפואה ההוליסטית (גוף-נפש) ונחלק את השפעות המחלה לשלושה רבדים/היבטים:

ההיבט הפיסי – מחלת האסטמה בדרך כלל מלווה בחולשה של המערכת החיסונית ובעייפות כוללת של הגוף עקב המצב הדלקתי הממושך. שרירי בית החזה, כתפיים, שכמות ושרירים בין צלעיים מתוחים, נוקשים, כואבים - דבר הגורם לסגירות בית החזה. כתוצאה מכך, הנשימה נעשית שטחית באופן כרוני, גמישות הריאות והשרירים הסובבים אותן פוחתת מה שגורם שוב שנשימה עמוקה תהיה עוד יותר קשה ונדירה. מתח שרירי כרוני זה גורם לא רק להפחתה נוספת של כושר הנשימה בריאות, אלא אף מעודד מועקה, חרדה ומתח.

ההיבט המנטאלי/נפשי – איזור בית החזה הינו אלמנט האש. זהו מרכז רגשי בו מצוי הלב. שטח בית החזה משול למרחב המחייה האישי שלנו ביקום, ל"בית" שלנו. לתפיסה שלנו את עצמנו כ"אהובים" או כ"לא אהובים", לאהבה העצמית שלנו ולמרחב שאנו נותנים לעצמנו בעולם, יש משמעות נרחבת. כאשר אנו מצמצמים את מרחב המחייה שלנו, כאשר יש לנו חסך באהבה, אנו לא חשים אהובים באופן מספיק, או במקרים הפוכים של "חנק מאהבה", הדבר יבוא לידי ביטוי, ברוב המקרים בסגירות בית החזה, שרירים נוקשים, צמצום נפח הריאות, דבר המגדיל את הסיכוי לסבול מאלרגיות, אסטמה, קוצר נשימה. בנוגע לאלרגיות נוסיף להתייחסות האמורה לעיל את ההבנה שמי שסובל מאלרגיות למעשה מגדיר אלמנטים וגורמים שונים בסביבת החוץ כאויבים (עצים, אבקנים, אבק), בדרך כלל מדובר באדם בעל רגישות יתר, המרגיש פחות בטחון קיומי, פחות מוגן, מרגיש יותר מותקף מול הסביבה. "לנשום פירושו להרגיש – להגביל את הנשימה פירושו להגביל את ההרגשה" (קן דיכטוואלד)

היבט הרוחני – בבית החזה מצויה צ'אקרת הלב. למעשה זהו מימד שקשה לתפוס אותו. קשה להמחיש אהבה. כמה אוהבים? איך אוהבים? מה זו אהבה? אהבה היא תחושה שלידה הגוף מתרחב, נושם טוב יותר, מפרש כעונג, אושר, בית החזה נפתח. במקרה ההפוך, התחושה היא של ניכור, כעס, תסכול, חוסר אהבה, חוסר בטחון, תחושות שבעטיין בית החזה מתכווץ, נסגר. צ'אקרת הלב קשורה לסביבתנו המשפחתית, למערכת היחסים שלנו עם הורינו, עם ילדינו או עם בן/בת זוג. משבר פרידה ונטישה הוא הסיבה הנפוצה ביותר לחסימה אנרגטית בצ'אקרת הלב. פעמים רבות אנו נתקלים בילדים המפתחים מחלת אסטמה כבר בגיל מאד צעיר. במקרים רבים, קיימת חפיפה בין תחילת המחלה לבין חוויות רגשיות "קשות" עבור הילד, כגון גמילה מהנקה, חזרת האם לעבודה, מעבר למסגרת חינוכית חדשה וכיוצ"ב. שנות חייו הראשונות של הילד הן שנים משמעותיות ביותר בעיצוב אישיותו של הילד, בתחושתו כ"אהוב", בביסוס תחושת הביטחון הקיומי והביטחון העצמי שרוכש הילד.


הטיפול

תמצית סימפטומטית

יש להתחיל בנטילת התערובת רק לאחר חודש משימוש אחרון בונטולין ואין להשתמש בתרופות סטרואידיות או הומאופטיות בתקופת הטיפול הארומתרפי.

בזמן התקף – עיסוי החזה וגב עליון

אקליפטוס – מחטא, מכייח, מרחיב סמפונות ומקל על גודש

יסמין – מקל על קשיי נשימה, מרפה עוויתות בסמפונות בעיקר למצבים ממקור נפשי

מיורן – להקלת עוויתות והוצאת ליחה

לבונה – מחטא, פותח את בית החזה

מליסה – להקלה - אנטיספסמודי לדרכי הנשימה

2 טיפות מכל תמצית ב-25 מ"ל שמן שקדים ו-5 מ"ל שמן נבט חיטה (לשמור על אורך חיים)

 

למניעה – באדים/ מבער

ברוש – מונע התכווצות דרכי הנשימה

בזיל – אנטיספטי, אנטיספסמודי ומכייח

מנטה – מחטא ומכייח גודש בדרכי הנשימה

מאי צ'אנג – מרחיב סימפונות ומחטא

ג'ינג'ר – מחזק מערכת חיסון, מכייח מייבש ומחמם על רקע של עודף רטיבות

טיפה מכל תמצית ישר למים במבער או במכשיר אדים

 

תמצית הוליסטית

יש צורך בחיזוק אלמנט האדמה ואלמנט האש: רגישות יתר, חוסר ביטחון קיומי, חוסר הגנה

לתחושת הגנה וביטחון, כריזמה, החלטיות, אינדיבידואליות, יחסים חברתיים, אהבה, נתינה, התפתחות, שליטה, מוחצנות:

בנזואין

קינמון

נרולי

סנדלווד

וטיבר

ג'ינג'ר

ציפורן

הל

שילוב התמציות הללו במבער או הוספת כל פעם שתיים אחרות מהן בטיפול המניעתי.

חזרה למאמרים