טיפול טבעי בילדים

ביתי, אורי בת ה-3 הייתה חולה לפני מספר חודשים. 39 חום, כאב גרון, שיעול, נזלת. מה הייתם עושים במצב זה? - הולכים לרופא. כן, זה מה שרובינו עושים. מה הוא היה עושה?  - בודק את הריאות והגרון, נותן אנטיביוטיקה just in case, סירופ לשיעול ואקמולי להורדת החום ואחרי 2-5 ימים הכל היה עובר. יופי. אני עשיתי משהו קצת אחר. חשוב לציין שלקחתי על עצמי אחריות שלא כולם היו מוכנים לקחת וזה בסדר. אני טיפלתי בה בעצמי: פרחי באך להורדת החום, סמבוכל לשיעול ולחיזוק המערכת החיסונית וארומתרפיה לנזלת ולגרון. תוך יומיים היא הייתה בריאה. נשארה קצת נזלת עוד כמה ימים...

מה היה קורה אם הייתי  נותנת לה את הטיפול הקונבנציונאלי – אותו דבר. אבל... הייתי מכניסה לגוף שלה חומרים אגרסיביים ולא טבעיים, האנטיביוטיקה (מעבר לזה שהייתי צריכה להמשיך ולתת לה, שלא לומר להכריח אותה לקחת עוד 8 ימים, הרבה אחרי שהיא שכחה כבר שהייתה חולה) הייתה גם הורגת עוד חיידקים בגוף שלה וגורמת לתגובת שרשרת שבחלק מהמקרים מביאה להתפתחות של פטריות או התחזקות של חיידקים אחרים על בסיס המקום הפנוי שנוצר.


אחרי שאמרתי את כל זה אני כמובן חייבת להסתייג ולהגיד שלרפואה הקונבנציונאלית ולמדע המודרני בכלל, הישגים רבי משמעות, שלא ניתן לחלוק עליהם, ואחת ההוכחות הניצחות לכך היא תוחלת החיים העולה בהתמדה בכל העולם המערבי. תרופות חדשניות ואמצעי ההדמיה והאבחון מאפשרים דיוק רב יותר באיתור מחלות ובטיפולן. אבל ככל שמשתכללות התרופות ומתייעלות, כך הופכות הן יותר ויותר ספציפיות לאיבר מטרה מסוים לעיתים על חשבון בריאותו של איבר אחר.

רפואה משלימה, איננה יכולה להחליף את הרפואה הקונבנציונלית ואין זו מטרתה. ישנם מצבים רבים, אשר בהם נדרשת התערבות רפואית מיידית כמו שברים, פציעה המחייבת תפרים, חבלה קשה אשר מחייבת פינוי מיידי לבית חולים, מקרים המחייבים התערבות כירורגית,מחלות קשות אשר מחייבות טיפול תרופתי ומצבים אשר נחשבים כמסכני חיים.
רפואה משלימה, איננה יכולה לתת את הטיפול המיידי הנדרש במקרים אלו, אך היא יכולה לעודד ולהאיץ תהליכי ריפוי והחלמה כמו טיפולים לאחר ניתוח, איחוי פצעים, תמיכה בחולי סרטן ועוד מצבים רבים, בהם משתלבת הרפואה משלימה וביחד עם הרפואה הקונבנציונלית, הן עובדות בשיתוף פעולה.
עם זאת, ישנם מצבים שבהם הרפואה המשלימה יכולה להחליף את הרפואה הקונבנציונלית והיא עושה זאת ביעילות רבה
ישנם מצבים רבים המוגדרים כבעיות כרוניות שלרפואה הקונבנציונלית, אין מענה יעיל עבורם.כאבי גבכאבי ראש, הפרעות בשינה, בעיות שונות של מערכת העיכול, קשיי נשימה, ואלרגיות הם רק חלק מאותן בעיות שבהם מטפלת הרפואה המשלימה, על בסיס גישה שונה משל הרפואה הקונבנציונלית ובדרכי טיפול שונות.

 

מה ההבדל בין רופא ילדים/משפחה למטפל הוליסטי

אז אמרנו כבר מה היה הרופא עושה במקרה של וירוס או חיידק בגרון. מה הוא היה עושה עם פריחה או פטרייה או כאב בטן – תרופה או משחה.

הרופא הקונבנציונאלי מכיר את איברי הגוף שלנו ואת התרופות המתאימות למחלות שלהם. לימודי הרפואה עובדים על פי מערכות הגוף. זו המערכת, אילו הפתולוגיות שלה, והינה הטיפולים האפשריים. הם הולכים לכנסים של חברות התרופות שמספקות להם את הפתרונות לכל מחלה וזה מה שהם מכירים.

אם תשאלו רופא ילדים על פתרון אלטרנטיבי לבעיה הוא במקרה הרע יעקם את פרצופו ובמקרה הטוב יפנה אתכם למרפאה לרפואה משלימה הקרובה – תלכו ותשאלו שם...

הקונספט גופנפש רחוק מתודעתם עדיין.

המטפל ההוליסטי לעומתו מסתכל על החולה ולא על המחלה. התשאול, אבחון מעמיקים מאוד וסוקרים אספקטים רבים מחייו של החולה. חשוב להבין, שהסימפטומים אותם הגוף שלנו מציג אינם המחלה, אלא תוצאת המחלה. כשהגוף שלנו חולה, הוא מנסה לזרוק החוצה את המחלה. הסימפטומים אינם אלא תמרור אזהרה שמאותת לנו כי אנו חולים. הרפואה ההוליסטית מטפלת בסיבה ולא בתוצאה, באדם החולה ולא בסימפטומים.  סימפטומים שמוצגים כלפי חוץ, הם בסך הכל ביטוי לאיזה שהוא חוסר איזון פנימי, והאדם הוא הזקוק לריפוי, ולא מחלתו.  מטרת כל השיטות ברפואה האלטרנטיבית היא לסייע לגוף לרפא את עצמו.

חומרים כימיים ותרופות - איך הם משפיעים על הגוף שלנו

בואו נדבר קצת על התרופות הנפוצות והדברים שאנו מורחים על הילדים שלנו מהרגע שהם נולדים.

אילו בעיות מחלות נפוצות יש לילדים:

 • כאבי בטן
 • חתכים וחבלות
 • מחלות חורף
 • כינים, תולעים וטפילים אחרים
 • מחלות עור
 • היפראקטיביות והפרעת קשב וריכוז
 • דלקות
 • וירוסים
 • פטריות
 • חום

מה נותן לנו הרופא?

 • קורטיזון

קורסיזון זה סוג של סטרואיד. ניתן לרוב כמשחה לטיפול בפטריות, אלרגיה או דלקות בעור ובכדורים לטיפול בדלקות כרוניות, במשאפים ובזריקות. השפעתו על הגוף לטווח קצר היא יעילה. הוא מחסל את הדלקת ברמה המקומית. בטווח הארוך הבעיה לרוב חוזרת בצורה חריפה יותר ומשך ההחלמה ארוך יותר. בנוסף, הגוף יוצר עמידות לקורטיזון וצריך להעלות את המינון כדי לטפל באותן בעיות. הקורטיזון משפיע על מערכות הגוף ברמות שונות ובאופן בלתי הפיך. על הקולגן והאלסטין בעור, פוגעות ברקמה הרירית במערכת הנשימה או העיכול ובמערכת החיסון.

 • אנטיביוטיקה

כל טיפול אנטיביוטי הורג את החיידקים הרגישים ומשאיר בחיים את החיידקים העמידים. עם כל טיפול גדל מספר החיידקים העמידים, והם מסוגלים "להדביק" חיידקים אחרים בתכונת העמידות שלהם
סכנה נוספת הנובעת משימוש מופרז באנטיביוטיקה היא דיכוי מערכות ההגנה הטבעיות. לדוגמא, הפלורה הנורמלית של הפה והמעיים, החיידקים ה"טובים" המגנים עלינו באופן טבעי עלולים להינזק. כתוצאה מכך, יורדת יכולת ההגנה של הגוף, ומופיעים שלשולים ופטריות בפה. תופעות הלוואי: חוסר תיאבון, כאבי בטן, שלשולים, פריחות והקאות. אלו תופעות לוואי שכיחות הנגרמות כתוצאה מהתרופה, והדרך היחידה להילחם בהן היא להוריד בצורה משמעותית את כמויות האנטיביוטיקה שצורכים.

 • סירופ לשיעול

תרופות נגד צינון ושיעול אינן מועילות ואף מזיקות לילדים (מחקר בבריטניה) הן מכילות קודאין (סם הרגעה היכול לגרום לפגיעה בכבד) ואנטי היסטמינים (העלולים לגרום לתופעות לוואי במערכת העצבים, הזיות ולקויים בשרירים). אה.. וגם אלכוהול.

 • שמן תינוקות, קרמים וסבונים
  • שמן מינרלי אוטם את העור ומונע אובדן לחות דרך העור. אובדן הלחות גורמת לאשליה של רכות וריכוך עור אך למעשה איטום העור גורם לכליאה של רעלים בתוך העור. רעלנים, פחמן דו חמצני ופסולת שאמורים להיות מופרשים החוצה בתהליך חילוף החומרים לא מופרשים וגורמים להרעלה פנימית. בנוסף שמן מינרלי עלול לגרום לתגובות אלרגיות.
  • סודיום לאוריל סופלט  (SLS-SODIUM LAURYL SULPHAT)
   מצוי כמעט בכל מוצרי תינוקות משמפו ועד ג`ל רחצה ותחליב לתינוק. זהו המוצר הנפוץ ביותר מפני שהוא מהווה מרכיב מאד זול שנותן נפח וקצף למוצר. חומר זה מהווה דטרגנט חריף עלול לחדור לגופנו דרך העור ולגרום לנזקים. הוא עלו להצטבר בלב, בריאות, בכבד ובמוח. SLS עלול לגרום לגירוי בעיניים, נזק תמידי לעיניים, פריחות בעור, נשירת שיער, קילוף בעור וכיבים בפה. כאשר הוא משולב עם כימיקלים אחרים (ובדרך כלל הוא משולב עם כימיקלים אחרים) הוא עלול להביא ליצירת ניטרואמינים הידועים כמסרטנים.
  • טלק מוכר כחומר מסרטן בגלל האסבסט. דרך אגב טלק חודר דרך מערכת הנשימה וכאשר אמא מרימה את תינוקה ולחייה צבועות בסומק הוא נושם את אותו חומר.
  • חומרים מבשמים בדרך כלל מורכבים על בסיס נפט ועלולים לגרום לכאבי ראש, סחרחורות, פריחות, בעיות נשימה , הקאות וגירויים בעור.

אחרי מרכיב המים, למעלה מ-90% מהמרכיבים של הסבון והשמפו שאנחנו מנקים בהם את ילדינו משמשים לייצוב, הקצפה, שימור ובישום של המוצר עצמו ורק אחוז זעיר מהמרכיבים באמת משמשים למטרה של ניקוי. ה-90% עושים את הפעולה ההפוכה – מכניסים רעלים לגוף.

אחרי שהפחדתי אתכם קצת אני מייד אסייג ואומר. לפעמים חייבים לתת אנטיביוטיקה או סטרואידים או להשתמש בחומרים כמו אלו שציינתי או אחרים אבל חשוב לתת את הדעת על מה אנחנו מכניסים לגוף שלנו (וגם מה שנמרח על העור נכנס לגוף) ובעיקר כמה. קצת שמן תינוקות או משחת קורטיזון עוד לא הרגו אף אחד (אלא אם אלרגייים...) אבל שימוש בחומרים כאלו יום אחרי יום במשך תקופות ממושכות עושים נזק מצטבר שלא ניתן לראותו אלא שנים אחר כך. הילדים גדלים ו"פתאום" מתפתחות מחלות כמו אסטמה, אלרגיות, דלקות חוזרות ועוד. ככל שנטפל בהם בדרכים טבעיות כך מערכת החיסון שלהם תהיה חזקה יותר והגוף שלהם יתפתח טוב יותר.

 

סוגי טיפולים

נחזור להוליסטיות...

אז אמרנו שהמשותף לכל הטיפולים ההוליסטיים הוא ההסתכלות על החולה ולא על המחלה.

הסימפטומים הם ביטוי לאיזה שהוא חוסר איזון פנימי, ולכן השיטות השונות מטפלות בחוסר האיזון בדרכים שונות. קיימות עשרות שיטות טיפול אלטרנטיביות. אני אסקור רק כמה מהן:

 • עיסוי

כולנו בעצם יודעים מה זה עיסוי. יש הרבה טכניקות עיסוי, ברובן משתמשים בידיים (עיסוי שבדי ,שיאצו, טווינה, עיסוי צרפתי), בחלקן גם ברגליים (תאילנדי), במרפקים ובאמות (לומי לומי) ובחלקן גם בעזרים נוספים כמו מקלות או אבנים (אינדיאני). עיסוי רקמות עמוקות עובד על שכבות השרירים הפנימיות יותר ועיסוי רפואי מטפל בבעיות אקוטיות בשרירים ובשלד כמו פריצת דיסק, כתף קפואה וכו'. מטרת העיסוי היא לרוב שחרור השרירים התפוסים, הרגעת מתח והזרמת הדם לקצוות אך פעמים רבות עיסוי יהיה יעיל מאוד גם בטיפול בכאבי ראש ומיגרנות, פינוי רעלים וחיזוק מערכת החיסון, הסדרת פעילות מערכת העיכול, זרוז החלמה של רקמות צלקתיות ועוזר במניעת הדבקויות, תומך בטיפול ביתר לחץ דם. יעיל במקרים של הפרעות שינה, נדודי שינה, תחושת עייפות וחוסר ויטאליות ותומך בהתמודדות עם מצבי דיכאון

  • עיסוי ילדים עוזר להם בריכוז, בהתמודדות עם תסכולים, לשינה טובה, לקשר עם ההורה ועוד מלא דברים טובים... תעסו את הילדים שלכם!
  • עיסוי תינוקות עוזר להם להכיר את גופם ואת הגבולות שלו, לקבל טונוס שרירים נכון, להתפתח לכיוון התהפכות, זחילה, הליכה, להירגע, לישון ועוד ועוד..
  • דוגמא: טיפול בילד היפוטוני (טונוס שרירים נמוך) והיפראקטיבי ע"י עיסוי עמוק ואיטי הוריד את ההיפראקטיביות ליומיים בכל פעם ושיפר את טונוס השרירים, היציבה והתפקוד המוטורי של הילד במשך הזמן.

 

 • ארומתרפיה

רפואת הריח. ארומתרפיה פועלת במספר מישורים - פיזית, נפשית, מנטאלית ורוחנית היא חודרת לגוף שלנו בכמה רמות:
הראשונה - דרך האף, בהרחה, ישירות אל המוח, ומפעילה קולטנים שמעבירים את מולקולות הריח ישירות אל המערכת הלימבית ושם עושות פעולות במישורים הנפשי (כמו למשל הרגעה), המנטאלי (כמו ריכוז, זיכרון), הרוחני (מדיטציה, התחברות, תקשור) וגם הפיזי.
הריח מתקשר ישירות לזיכרון של הגוף שלנו. ריח של משהו יכול לגרום לנו לתגובה פיזית גם אם אנחנו לא מזהים של מה הריח.
הרמה השנייה היא הרמה הפיזיולוגית. בין אם במריחה, עיסוי, אדים, הרחה או בליעה, השמנים האתרים פועלים על מערכות הגוף שלנו באמצעות החומרים הפעילים הנמצאים בכל שמן, ומרפאים אותן.

  • שימושים: דלקות אוזניים, אקזמות, תפרחת חיתולים, כוויות, חתכים, כאבי בטן ובעיות עיכול, תולעים, כינים, פטריות ועוד ועוד.
  • דוגמא: אטופיק דרמטיטיס – מחלה המתבטאת בפריחה מגרדת באזורים שונים בגוף, לפעמים מלווה בהפרשה שקופה. לעיתים קרובות מלווה בזיהום עקב הגירוד וקשקשים על העור. תופעות נלוות – עצבנות, חוסר תאבון, חוסר שינה ועוד. טיפול קונבנציונלי לריפוי המחלה – אין. טיפול סימפטומטי – משחה סטרוידיאלית.או אנטיביוטית. פותר את הבעיה נקודתית אך לרוב היא חוזרת שוב ושוב. טיפול הוליסטי – משחה ארומתרפית סימפטומטית והוליסטית לאחר אבחון הסיבה הנפשית לחולשה הפיזית. שימוש בגישות הוליסטיות נוספות כמו פרחי באך, נטורופתיה דיקור וכו'

 

 • פרחי באך

תמציות פרחי באך מופקות מפרחי בר, עצים או שיחים המטפלות במצבים רגשיים לא מאוזנים כמו: לחץ, מתח, פחד, בדידות, חוסר בטחון, חוסר עניין בנעשה, דאגה מופרזת לאחרים, רגישות יתר, ייאוש או דיכאון, עייפות נפשית ועוד. טיפול בעזרת פרחי באך משלב פגישה לשיחה אישית ובקבוקון טיפולי. לאחר תשאול ואבחון, מקבל המטופל בקבוקון ובו צירוף של מספר תמציות אשר יעזרו לו לאזן שוב את התחומים שיצאו מאיזון בחייו. את התמצית הוא צורך מספר פעמים ביום. שיטת הטיפול מתייחסת לאדם כמו לבצל, מלא בשכבות על גבי שכבות של הכחשות, רגשות מודחקים, פחדים, עכבות ואי הבנות. בעזרת השימוש בתמציות באך, ניתן לקלף שלב אחר שלב את אותן פרוסות בצל, ולהגיע לשורש הבעיה האמיתית. הטיפול בילדים בעזרת פרחי באך מגיע לתוצאות מדהימות ומהירות בהרבה מאשר במבוגרים כיון שבעיותיהם לרוב מורכבות פחות ולא מכוסות בשכבות של בעיות נוספות.

  • לטיפול בפרחי באך אין כל תופעות לוואי, אין שום אלמנט של התמכרות או התרגלות של הגוף לתמציות. לרוב הטיפול הוא קצר טווח ולאחר השגת האיזון ניתן להפסיק נטילת התמצית.
  • ניתן לטפל ב: היפראקטיביות, הפרעת קשב וריכוז, פחדים וחרדות, שינויי התנהגות, חוסר אנרגיה, רגרסיה בעשיית צרכים, אלימות, כאבי בטן, חום, כאבי שרירים, מתח, היסטריה ועוד ועוד.
  • Rescue Remedy – זהו שילוב של 5 תמציות העוזרות להתמודד עם 5 סוגים של מצבי חירום. היא מעולה להורדת היסטריה, חרדה, חבלות, חיסונים, התעלפות ועוד. מצבים רבים של איבוד עשתונות. ואפילו פרפרים בבטן לפני פגישה חשובה.
  • דוגמא: ילד בן 8 שאובחן ב-ADD. מאוד אינטליגנטי אבל קשה לו להתארגן ולהשלים משימות, לא קורא עד הסוף מטלות ולא מקשיב עד הסוף, מוטרד ומתוסכל מאי יכולת לעמוד בקצב הכיתה וכתוצאה מכך מפריע בשיעורים ולא מכין שעורי בית. מתוח גם נפשית וגם פיזית (מתח שרירים גבוה). להורים הוצע ריטלין אך הם רצו אלטרנטיבה לא תרופתית. לאחר אבחון מעמיק ושיחה עם ההורים והילד, הוכנה לו תמצית פרחי באך שכללה תמציות לאיזון אי שקט תנועתי וחוסר סבלנות, תמצית להשקטת מחשבות טורדניות, תמצית לחיזוק הביטחון העצמי ותמצית לשיפור כשרי הלמידה ושבירת דפוסי התנהגות קודמים. לאחר מספר ימים של נטילת התמצית הורגש שיפור ברמת המתח והסבלנות. הילד הרגיש יותר רגוע ומפוקס. לאחר מספר שבועות של לקיחת התמצית כבר נראו הבדלים משמעותיים בהתנהגות ואפילו בכתב ידו של הילד.

 

 • הומיאופתיה

הומיאופתיה הנה רפואה שנוסדה לפני יותר מ- 200 שנים בגרמניה. מהותה הוא שימוש בתרופה הדומה למחלה, לפי העיקרון שחומר המסוגל לגרום לחולי באדם בריא יכול לרפא את אותו החולי כאשר הוא מופיע אצל אדם חולה.  התרופות ההומאופתיות מקורן במינרלים, צמחים או חומרים מעולם החי. 
התרופות עשויות מחומרים אשר נמהלו באופן סידרתי פעמים רבות  כל כך שלכאורה כבר לא נשאר זכר מהחומר הפעיל.

 

 • צמחי מרפא

על פני כדור הארץ כארבע מאות אלף סוגים שונים של צמחים עם כמות עצומה של חומרים שונים וייחודיים. רקמת הצמח עשויה מתאים חיים בהם חומרים עם פעילות ביולוגית מרפאת. מתוך הכמות אדירה של צמחים אנו משתמשים במאות צמחי מרפא שידועים כמועילים לאדם. חומרים הפעילים בצמחים חשובים לריפוי הגוף: חומרים אנטיביוטיים טבעיים, אנטי- וירליים, חומרים עם שפעה הורמונאלית, עם השפעה על מערכת החיסון מערכת הדם, מערכת העיכול. יתרונם של צמחי המרפא הוא שהם הרכבים כימיים מעולם החי. חומרים טבעיים אלו נספגים היטב ובקלות בגוף, זאת לעומת תרופות כימיות שלהן תופעות לוואי מרובות. צמחי המרפא ניתנים לרוב בצורה של חליטה או טנקטורה (מיצוי אלכוהולי).

  • בגיל ילדות מחזקים את החיסון של מערכת הנשימה בעיקר לטיפול ומניעת מחלות בקטריאליות ווירליות שמערכת החיסון טרם למדה להכיר. כן הם עוזרים בצמיחה וגדילה. בגיל ההתבגרות הם טובים לאיזון הורמונאלי, לריפוי פצעי בגרות. לאחר מכן בשנות העשרים שלושים הם עוזרים להפרעות שמופיעות במערכת העיכול כמו נטייה לאולקוס, עצירות, נפיחות, להפרעות של כאבי ראש מיגרנותים ועוד. לנשים עם הפרעות הורמונאליות עדיף פעמים רבות טיפול מאזן צמחי על פני לקיחת כדורים הורמונאליים. מצבים נפשיים של חוסר שקט, חרדה או דיכאון נעזרים בצמחי המרפא להם השפעה עדינה יותר מהתרופות הקונבנציונליות וללא תופעות הלוואי וההתמכרות של התרפות הרגילות.

 

 • נטורופתיה

הנטורופתיה היא כעקרון רפואה מונעת. על פי הנטורופתיה, אנחנו - זה מה שאנחנו אוכלים, ואם כך הדבר, אז לתזונה שלנו יש חלק מהותי בהאם נהיה חולים או בריאים. לסוגי המזון שאנו אוכלים יש השפעה ישירה על גופנו ובאכילה או אי-אכילה של מזונות מסוימים אנו יכולים להשפיע משמעותית על מצבנו הבריאותי נוכחי והעתידי.

 

 • רפלקסולוגיה

הרפלקסולוגיה מבוססת על עיסוי ולחיצות בכפות הרגליים והידיים. הנחת היסוד העומדת בבסיס הטיפול הרפלקסולוגי היא, כי כפות הרגליים פועלות כאזורי השתקפות (reflexion) של הגוף כולולכן, לחיצה ועיסוי של הנקודות הרגישות בכפות הרגליים, יכולים להשפיע על פעולת המערכת הגופנית כולה. האבחון מתבצע בכפות הרגליים - על פי תחושה (מגע, טמפ'), מראה (צבע, חריצים, יבלות, ציפורניים) וסימנים מיוחדים. כך מבין המטפל את מקורן של בעיות שונות בגוף המטופל גוף האדם כולו ממופה בתוך כף הרגל ולכן ישנה אפשרות לראות את כל מבנה הגוף ולזהות בעיות במידה וקיימות. הטיפול מתבצע בשכיבה וברגליים יחפות. העיסוי הרפלקסולוגי מתבצע עם שמן או חמאת גוף
הטיפול מחזק את הגוף ומניע אותומנקז רעלים ומביא את המערכת כולה לאיזון.

  • הטיפול מתאים לבעיות במערכת העיכול, הנשימה, בעיות אורטופדיות, כאבי ראש, אלרגיות...

 

האמת היא שחלק מהטיפולים שהסברתי כאן נשמעים תלויי אמונה במקרה הטוב ומופרחים ואקסצנטריים במקרה הפחות טוב. אבל העובדה היא שהם פשוט עובדים. גם אדם שלחלוטין לא מאמין בפרחי באך או בהומיאופתיה, או לצורך העניין ילד, יושפע מהטיפול.

 

לסיכום. מה אנחנו צריכים לעשות כדי שיהיו לנו ילדים בריאים ומאושרים יותר:

 • חיזוק מערכת החיסון – פרוביוטיקה, לא להוריד חום נמוך
 • טיפולים טבעיים – לתת לגוף לעשות את שלו, לעזור באמצעים עדינים ורק בליית ברירה להביא את התותחים הכבדים
 • עיסוי – מרגיע, מחזק, מזרים דם ומנקז רעלים ומחבר בין הילד להורה
 • תזונה – מה שהם אוכלים בונה את הגוף שלהם

 

מה צריך שיהיה בבית:

 • לבנדר – סוגר פצעים ומחטא, מחדש רקמות – לכוויות, חתכים, פריחה, כאבי אוזניים, נזלת, אף סתום, יתושים
 • עץ התה – מחטא חזק – טוב לפטריות, אקזמות, דלקות, חתכים
 • רסקיו – מרגיע היסטריה, טוב למכות יבשות, לפני ואחרי זריקות ותפרים
 • סמבוכל לילדים – מחזק את מערכת החיסון, מונע הידבקות בוירוסים
 • תמצית אורגנו / טימין או זרעי אשכולית – אנטיביוטיקה טבעית