פרחי באך

 שיטת הריפוי באמצעות פרחי באך פותחה על ידי הרופא וההומאופט ד"ר אדווארד באך מאנגליה בתחילת המאה ה-20. הנחת היסוד שעומדת בבסיס השיטה של פרחי באך היא שבליבה של כל מחלה, כאב או הפרעה פיסית נחבא הגורם הנפשי. זיהוי, טיפול ואיזון במישור הנפשי מקלים על הסימפטומים הגופניים ומאפשרים מניעה של מחלות או הבראה מהן ביתר קלות.

סדרת פרחי באך כוללת 38 תמציות פרחי באך שונות המופקות מפרחי בר, עצים או שיחים (תמצית אחת בלבד ממי מעיין) המתחלקים לשבע קטגוריות של במצבים רגשיים לא רצויים כמו: לחץ, מתח, פחד, בדידות, חוסר בטחון, חוסר עניין בנעשה, דאגה מופרזת לאחרים, רגישות יתר, ייאוש או דיכאון, עייפות נפשית ועוד

הלוגיקה מאחורי הטיפול בפרחים אלו, היא שלכל רגש בגוף שלנו יש תדר מסויים. רגש לא מאוזן יוצר תדר לא מאוזן. חוסר האיזון יוצר אפקט כדור-שלג שבסופו של דבר (באופן איטי או מהיר) הופך לחוסר איזון נפשי או פיזי, כלומר - מחלה.

כל אחד מהצמחים שמצא ד"ר באך פועל בתדר שונה, כך שנטילת תמצית הפרח מאזנת עבור המטופל את התדר הרגשי המתאים לו.

שיטת הטיפול מתייחסת לאדם כמו לבצל, מלא בשכבות על גבי שכבות של רגשות מודחקים, פחדים ועכבות. בעזרת השימוש בתמציות באך, ניתן לקלף שלב אחר שלב את אותן פרוסות בצל, ולהגיע לשורש האמת של האדם, ובכך לחיות חיים מאוזנים, בריאים וללא מחסומים.

ד"ר באך מצא, כי לכל סימפטום של חולי או מכאוב בגוף יש הסבר נפשי. לדוגמה - אדם שהגיע לטיפול עם כאבי ראש נשנים. ולאחר תישאול מקיף הסתבר כי הוא מוצף באחריות מעבר למה שהיה יכול להכיל וכי הכאב היווה למעשה אות אזהרה. לאחר תקופה קצרה של שימוש בתמציות, פסקו כאבי הראש והמטופל הרגיש שהוא מסוגל להתמודד עם חייו. 

השימוש בפרחי באך מצוין כשמטפלים בילדים. ילדים חווים מצוקות רגשיות ונפשיות ברמה ראשונית ואם תופסים זאת בזמן, אין צורך לקלף שכבות של הגנות ותסביכים כדי להגיע לבעיה האמיתית ולטפל בה.

כיצד מתנהל טיפול בפרחי באך?

טיפול בעזרת פרחי באך משלב פגישה לשיחה אישית ובקבוקון טיפולי. באופן אופטימאלי מתקיימת הפגישה אחת לשבועיים. 

לאחר תשאול ואבחון, מקבל המטופל בקבוקון ובו צירוף של מספר תמציות אשר יעזרו לו לאזן שוב את התחומים שיצאו מאיזון בחייו. את התמצית יש ליטול במינון מינימלי של 4 טיפות 4 פעמים ביום..