פרחי באך ושלום כיתה א'
 

בתקופה זו של השנה אנו עושים שינויים רבים בחיינו ובחיי ילדינו. אנשים רבים עוברים דירה, משנים עבודה, ילדים עולים לגן חדש, מתחילים ללמוד בכתה א'. חלקנו לא זזים אך סביבתנו משתנה – חברים עוזבים, מגיעה גננת או מורה שלא הכרנו, תינוק חדש נולד למשפחה. האדם מטבעו אינו אוהב שינויים. גם כשנראה כי הוא לטובה, מחייב אותנו השינוי להסתגל למצב שלא היינו בו קודם, להסתכל על דברים קצת אחרת, להתנהג באופן שונה. אנו מורגלים בהתמודדות עם מצב קיים אך הלא ידוע מלחיץ אותנו וגורם למנגנוני ההגנה שלנו להיות דרוכים.
כמבוגרים אנו יודעים לתכנן את העתיד הצפוי ולהכין את עצמנו לשינוי. ברשותנו מנגנונים הנסמכים על הניסיון שצברנו, העוזרים לנו לווסת את רגשותינו ואת ההתנהלות שלנו בעקבותיו כדי שנוכל להתאקלם במציאות החדשה כמה שיותר מהר.
אצל ילדים המצב שונה. להם אין את הפרספקטיבה וניסיון החיים של המבוגרים. גם כאשר אנו מסבירים לילד שהוא עומד בפני שינוי בחייו, בלתי אפשרי מבחינתו לדמיין מה יקרה בעקבות זאת. מבחינתו הוא צועד לעבר הלא נודע. לאחר השינוי שעבר, אם לא הוכן לכך מראש, עלול הילד להרגיש מאוים, כאילו העולם אותו הכיר כבר לא קיים ואין לו את הכלים להתמודד עם המציאות החדשה אליה נקלע.
מצב כזה של חוסר הכנה לשינוי עלול להוציא מאיזון רגשי כל אדם, ועל אחת כמה וכמה ילד. חוסר איזון רגשי יכול להתבטא בפחדים וחרדות, התקפי זעם, היסטריה, חוסר שינה וגם שתיקה סלקטיבית, הפרעות אכילה, רגרסיה בעשיית צרכים ועוד. התמודדות לא טובה עם שינוי בגיל צעיר יכולה אף להוביל לבעיות הסתגלות בגיל מבוגר.
כדי לעזור לילדים להתמודד נכון עם השינוי, רצוי להכין אותם אליו מבעוד מועד, בהתאם לגיל הילד; בגיל שנתיים נתחיל בכך מספר שבועות לפני האירוע וככל שהילד יותר מבוגר נרצה להכין אותו יותר זמן מראש. את ההכנה נעשה במספר אופנים ונשתף בה כמה שיותר אנשים הקרובים לילד, שנמצאים בחייו לפני השינוי ויהיו בהם גם לאחריו.
אחד העזרים הטובים ביותר להכנה לקראת שינוי הוא טיפול בפרחי באך. אלו הן 38 תמציות אנרגטיות של צמחים, אותם גילה דר' אדוארד באך בתחילת המאה ה-20. התמציות פועלות על התדרים האנרגטיים של רגשות ומאזנות אותן. הן אינן משנות את אופיו של האדם או מרפאות אותו אלא מסייעות לו לחזור לאיזון רגשי וכתוצאה מכך גם נפשי ופיזי.
חוסר האיזון יכול ולהתבטא בשינויים נפשיים, התנהגותיים ואף פיזיים שלא תמיד ניתן לשים עליהם את האצבע ולקשר אותם באופן ישיר לשינוי. הטיפול מתחיל עוד בשלב ההכנה לשינוי באמצעות תמציות המסייעות לאזן את ההתמודדות הרגשית. התמציות פועלות באופן טבעי ואנרגטי על התדרים הרגשיים המתאימים ומאזנות אותם.
אצל מבוגרים קיימות שכבות של ההדחקה, עכבות וחרדות הקשורים בדרכים ישירות ועקיפות לשינויים שעברו בחייהם. ההכנה לשינוי בילדים פשוטה כיון עדיין לא קיימים משקעים של שינויים קודמים.
התמציות הן לא תרופה או תוסף תזונה, הן טבעיות לחלוטין ואין להן תופעות לוואי. הטיפול בילדים הוא לרוב קצר ויעיל ביותר.
רסקיו רמדי המוכר לרבים, הוא דוגמה לשילוב של חמש תמציות פרחי באך שנועדו להתמודדות עם מצב טראומטי. במידה והילד לא עבר הכנה מתאימה לאירוע ונראה כי הוא נמצא בטראומה בעקבותיו, אפשר לתת לו רסקיו לפי המינון המופיע על הבקבוק אך לא יותר משבוע ימים. תמצית רסקיו רמדי לא נועדה לטיפול ארוך טווח, ולצורך המשך הטיפול יש להיוועץ במטפל בפרחי באך.

הנה כמה טיפים להתמודדות עם שינויים בחיי הילדים:
  • יש לספק לילד את כל המידע על העומד להתרחש בצורה פשוטה. לא נבטיח הבטחות לדברים שאינם בשליטתנו, לא נייפה את המציאות אך גם לא נעביר אל הילד פחדים וחוסר ודאות שלנו.
  • נעודד את הילד לספר את מה שהוא מרגיש. נשקף את הרגשתו בעדינות, הבנה ואמפטיה. כך הוא יחוש שמבינים ומכבדים את רגשותיו.
  • נעודד אותו לספר על השינוי לקרובים וחברים. דרך החזרה על הסיפור במילותיו-הוא יעבד הילד את הדברים, יעלה שאלות שמטרידות אותו ויקבל חיזוק ויציבות מהסביבה.
  • רצוי להציג בפני הילד את המציאות החדשה כממשית, עד כמה שניתן. ביקור בבית החדש ובחדר שעתיד להיות שלו, ביקור בגן או בביה"ס החדש, מפגש עם הגננת והילדים שילמדו איתו. כל אלה יעזרו לילד להסתכל על השינוי הצפוי מזוויות נוספות ולהפיג חלק מהחששות שיש לו.
צרו קשר לקביעת פגישה, הזמנת מוצרים או להתייעצות
052-2723538
keren.burman@gmail.com