שיטת הריפוי באמצעות פרחי באך פועלת ברמה האנרגטית לאיזון רגשות. השיטה פותחה על ידי הרופא וההומאופט ד"ר אדווארד באך מאנגליה בתחילת המאה ה-20. הנחת היסוד שעומדת בבסיס השיטה של פרחי באך היא שבליבה של כל מחלה, כאב או הפרעה פיסית נחבא הגורם הנפשי.
זיהוי, טיפול ואיזון במישור הנפשי מקלים על הסימפטומים הגופניים ומאפשרים מניעה של מחלות או הבראה מהן ביתר קלות.

הלוגיקה מאחורי הטיפול בפרחים אלו, היא שלכל רגש בגוף שלנו יש תדר מסויים. רגש לא מאוזן יוצר תדר לא מאוזן. חוסר האיזון יוצר אפקט כדור-שלג שבסופו של דבר (באופן איטי או מהיר) הופך לחוסר איזון נפשי או פיזי, כלומר - מחלה. סדרת פרחי באך כוללת 38 תמציות פרחי באך שונות המופקות מפרחי בר, עצים או שיחים (תמצית אחת ממי מעיין) המתחלקים לשבע קטגוריות של במצבים רגשיים לא רצויים כמו: לחץ, מתח, פחד, בדידות, חוסר בטחון, חוסר עניין בנעשה, דאגה מופרזת לאחרים, רגישות יתר, ייאוש או דיכאון, עייפות נפשית ועוד. כל אחד מהצמחים שמצא ד"ר באך פועל בתדר שונה, כך שנטילת תמצית הפרח מאזנת עבור המטופל את התדר הרגשי המתאים לו. 

שיטת הטיפול מתייחסת לאדם כמו לבצל, מלא בשכבות על גבי שכבות של רגשות מודחקים, פחדים ועכבות. בעזרת השימוש בתמציות באך, ניתן לקלף שלב אחר שלב את אותן שכבות בצל, ולהגיע לשורש האמת של האדם, ובכך לחיות חיים מאוזנים, בריאים וללא מחסומים.

השימוש בפרחי באך מצוין כשמטפלים בילדים. ילדים חווים מצוקות רגשיות ונפשיות ברמה ראשונית ואם תופסים זאת בזמן, אין צורך לקלף שכבות של הגנות ותסביכים כדי להגיע לבעיה האמיתית ולטפל בה.

כיצד מתנהל טיפול בפרחי באך?
טיפול בעזרת פרחי באך משלב פגישה לשיחה אישית ובקבוקון טיפולי.
באופן אופטימאלי מתקיימת הפגישה אחת לשבועיים.
לאחר שיחה של כשעה, מקבל המטופל בקבוקון ובו צירוף של מספר תמציות אשר יעזרו לו לאזן שוב את התחומים שיצאו מאיזון בחייו.
את התמצית יש ליטול במינון מינימלי של 4 טיפות 4 פעמים ביום.